Mama subiektywnie

O śnie, rodzicielstwie bliskości i wychowaniu. Dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Tajniki sesji fotograficznej noworodka i dziecka

Fotografia noworodkowa i dziecięca przeżywa swoje 5 minut. Obserwując, chociażby, profile znajomych matek stwierdzam, że sesja fotograficzna noworodka weszła już do stałego programu młodych rodziców. Obok ciąży, porodu i kompletowania wyprawki, fotografia nowo narodzonego dziecka jest w wielu przypadkach niemal pewnikiem. I dobrze! Bo nie ma to jak radość z podziwiania słodkich maluchów kiedy już nieco podrosną. A i teraz, kiedy są bobasami, fajnie móc wykorzystać porządne zdjęcia do …. właśnie chociażby do wklejenia na profil FB. Albo do stworzenia dedykowanych gadżetów z podobizną wnusia czy wnusi dla żądnych wrażeń dziadków (o czym pisałam w poście o kampanii PR Twojego dziecka).

Zatem, wiemy już „po co?” A skoro tak, to czy wiemy „jak?” wykonać świetne zdjęcia swojego malucha? O odkrycie tajników pracy fotografa dziecięcego poprosiłam Joannę Słyk, doświadczoną fotografkę i pasjonatkę tego zawodu. Joasia od lat z powodzeniem utrwala ulotne chwile podczas sesji fotograficznych noworodków, małych dzieci, a także całych rodzin. Wspólnie przygotowałyśmy dla was konkurs – szczegóły na końcu posta.

A więc, jakie tajniki fotografii dziecięcej i noworodkowej Joasia odkryła przede mną? Oto one:

TAJNIKI FOTOGRAFII NOWORODKOWEJ

KIEDY ZORGANIZOWAĆ SESJĘ ?

 1. Sesja fotograficzna noworodka powinna się odbyć najlepiej do 3 tygodnia życia dziecka, kiedy to maleństwa śpią większość doby, są elastyczne, pamiętają pozycje z brzuszka i nie budzą się przy układaniu do zdjęć.
 2. Termin sesji zarezerwujmy jeszcze w trakcie ciąży, co pozwoli fotografowi odpowiednio się przygotować.
9658CZB
fot. Joanna Słyk

JAK WYBRAĆ FOTOGRAFA DZIECIĘCEGO?

 1.  Wybierzcie kogoś z polecenia, bo to właśnie tej osobie powierzamy na jakiś czas swój największy skarb
 2. Liczy się podejście fotografa do dzieci – praktyka, ogromna cierpliwość, obycie z maleństwami, zamiłowanie do własnej pracy – tego szukaj. A jak? Obejrzyj prace fotografa, poczytaj opinie w internecie (na przykład na jego profilu Facebook), dowiedz się ile czasu poświęca na sesję.
 3. Równie ważna jest zbieżność stylu pracy fotografa z waszymi oczekiwaniami. Obejrzyjcie jego galerie zdjęć i jeśli styl zdjęć zupełnie wam nie odpowiada, to lepiej poszukajcie kogoś innego.
 4. Niezwykle ważne dla rodziców jest bezpieczeństwo podczas sesji fotograficznej noworodka. Wybierając fotografa, zapytajcie go o 4 kluczowe aspekty: temperaturę (dobry fotograf używa grzejnika/farelki do ogrzania pomieszczenia), higienę (powinien korzystać ze środków dezynfekujących dłonie, a wszystkie kocyki musi mieć wyprane w środkach piorących dla dzieci), pozycje ciała (ważne by nie zmuszał noworodka do nienaturalnych póz, np. wyprostowanego ciała), światło (powinno być dostosowane do rodzaju ujęć, bez bezpośredniego światła skierowanego na oczy malca).
 5. Ustalenie oczekiwań – dobrą praktyką, którą polecam jest spisanie z fotografem umowy. W ten sposób mamy pewność, że dostajemy dokładnie to, czego oczekujemy (np. ilość zdjęć, format, czas realizacji, etc.)
312A0500
idealny uśmiech noworodka uwieczniony przez J. Słyk

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI FOTOGRAFICZNEJ NOWORODKA?

 1. Ustalcie z fotografem jakie zdjęcia was interesują. Mogą to być zdjęcia wykonywane na kocach, bean bag (rodzaj miękkiej poduszki), w misach, wiaderkach, gdzie widać podłogę czy np. zdjęcia robione z góry.
 2. Pamiętajcie o kolorystyce sesji – zdjęcia mają pasować do wystroju mieszkania (bo raczej będziecie je zamieszczać w ramkach). Zastanówcie się nad motywem przewodnim, materiałami jakie preferujecie, nad dodatkami. Wszystkie te informacje są cenne dla fotografa, dzięki nim sesja przebiegnie sprawniej a zdjęcia będą dla Was piękną pamiątką.
 3. Bardzo istotny jest nastrój podczas sesji. Pozytywne nastawienie jest niezbędne bo maluchy wyczuwają nastrój mamy. Jeśli dobrze wybraliście fotografa, to macie pewność, że nie zrobi dziecku krzywdy. Więc bądźcie zrelaksowani, spokojni i uśmiechnięci.
 4. Co zabrać na sesję? Przydadzą się: kocyk, pieluszka tetrowa, smoczek (nawet jeśli nie używacie), mleko i przybory toaletowe maleństwa (pieluszki, mokre chusteczki, krem).
 5. Pamiętajcie o czasie trwania – to zwykle około 4 godzin, które mogą przerodzić się w kilka dodatkowych. Dlaczego tak długo? Dlatego, że zazwyczaj fotograf pracuje zgodnie z rytmem dziecka, bez pośpiechu, skupiając się na uchwyceniu najlepszych momentów. Zwróćcie również na to uwagę wybierając fotografa. Jeśli np. za 2 godziny ma kolejną sesję, to nie najlepiej, zwłaszcza przy sesjach narodowych. Zdjęcia wykonuje się bowiem kiedy dziecko mocno śpi, dlatego dobry fotograf powinien być „zaklinaczem dzieci” i wiedzieć jak je uśpić kiedy się przebudzą.

JAK PRZEBIEGA SESJA FOTOGRAFICZNA NOWORODKA?

Sesja fotograficzna noworodka przebiega zazwyczaj podobnie. Po przygotowaniu planu zdjęciowego z poduchami, kocami, koszami i tłami, fotograf przejmuje od mamy przysypiającego już malca. Tu zasada jest prosta – noworodek ma być śpiący, śliczny i golutki (czasem zostawia się pieluszkę pod kocami czy owijkami). Zatem pierwszy cel – doprowadzić do stanu, w którym dzidziuś jest „na mlecznym haju” – zupełnie jak miś koala zwisający z gałęzi. O urodę maluszka zadba fotograf, który przebiera bobasa w przygotowane stroje (owijki, kocyki, etc.), a goliznę zapewnia się tam gdzie trzeba, czyli np. podczas ujęć na rękach rodziców.

A dalej? A dalej już jest w kółko: karmienie, szybka zmiana scenografii i stroju delikwenta, pozowanie i lulu (jednocześnie). Wszystko odbywa się w oparach ciepłego powietrza z farelki i często, przy wtórowaniu „szuszającego umilacza” typu szumiący miś. Wszystko po to, by maluch słodko i jak najdłużej spał.

JAKIE SĄ POPULARNE STYLIZACJE SESJI NOWORODKOWYCH?

Rodzice i fotografowie prześcigają się w pomysłach na stylizacje sesji. Oprócz tradycyjnych sesji, do najbardziej popularnych należą sesje:

 • świąteczne (np. maluch w otoczeniu pisanek lub prezentów)
 • z rodzeństwem
 • dobrane do pory roku
 • w przebraniu (np. za postać z bajki)

Ogranicza was tu praktycznie tylko wyobraźnia 🙂

4554
zdjęcia można opatrzyć cytatem
0651
słodki sen noworodka
0208tekst
w ramionach kochającego taty
9622
bezcenny uśmiech
9955
…i kolejny śmieszek

 

JAK ZROBIĆ IDEALNE UJĘCIE?

Joasia zaprasza wszystkich zainteresowanych na kursy sesji noworodkowej. Jednak jeśli, podobnie jak ja, na takowe się nie wybierasz w najbliższym czasie, to zaufaj swojemu instynktowi.  Obserwując pracę fotografa, zauważam, że najważniejszy jest spokój. Wszystkie ruchy, jakie wykonuje się wokół dziecka powinny być płynne, spokojne. Wokół powinna panować cisza tak, by nie drażnić wrażliwych zmysłów malucha. Każdy, kto marzy o tym jednym, jedynym ujęciu powinien też uzbroić się w nie lada cierpliwość. Uchwycenie ziewnięcia czy uśmiechu noworodka jest możliwe, choć czasem, umówmy się, decyduje łut szczęścia. Polecam szczególnie wspólne zdjęcia rodziców z dzieckiem. Na rękach mamy czy taty uspokaja się ono, dając szansę na piękne ujęcia (wszelkiego rodzaju całusy, przytulasy, etc.).

TAJNIKI SESJI DZIECIĘCEJ

Starsze dzieci to również wdzięczni modele do sesji fotograficznych. Warto wykonać ujęcia malca kiedy potrafi już sam siedzieć (około 7-8 miesiąca), utrwalić pierwszy rok dziecka, czy pierwsze kroki. Jakie stylizacje są popularne w tym wieku?

 • smash cake – czyli urodzinowe rozwalanie torta
 • rodzeństwo
 • na łonie natury
 • świąteczne
 • z ulubioną zabawką
 • dobrane do pory roku
 • pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu

Ten ostatni przypadek to aktualnie jeden z moich ulubionych. Znajoma wykonuje co miesiąc zdjęcia swojej córeczki w takiej samej, prostej stylizacji. Pieluszka w groszki, pluszowy królik i ona – młoda modelka, która z miesiąca na miesiąc ściga się z królikiem w wyścigu o to, kto jest większy i bardziej uroczy. Modelka mojej znajomej ma na sobie prosty bodziak i śliczną przepaskę. Wszystko po to by jak najlepiej uchwycić fizjonomię zmieniającego się małego człowieczka. Polecam – fajna sprawa! Ja nie skorzystam już chyba, bo jestem spóźniona – córeczka ma 2 miesiące…i chyba nie chcę „oszukiwać”, skoro nie mam zdjęć z miesiąca nr 1 i 2.

4927
sesja świąteczna
5524
i znów Święta
8518
pierwszy rok dziecka
6124
radość w plenerze

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS SESJI DZIECIĘCEJ?

 1. Pora dnia – dzieciaki około 1 roku nie śpią już tyle co noworodki. Pamiętajmy kiedy maluch ma drzemkę i starajmy się umówić sesję tak, by nie zaburzać naturalnego rytmu dnia.
 2. Znużenie – maluchy szybko się męczą pozowaniem, więc sesja powinna trwać do maksymalnie 2 godzin.
 3. Nastawienie – warto zachęcić malca do zabawy jaką jest sesja, zabierając ulubione zabawki – najlepiej misia lub jakieś drewniane (np. klocki, samochód, samolot, grzechotka), które będą pasowały do stylizacji.
 4. Zapasy – zabierzcie ze sobą bidon/butelkę dziecka i ulubione przekąski np. chrupki, paluszki, gumę mambę. Młodzi modele muszą się regenerować (a czasem zwyczajnie  – czymś zająć).
 5. Pozowanie – nie starajcie się za wszelką ceną, aby dziecko pozowało, wówczas zdjęcie będzie wyglądało sztucznie. Dobrzy fotografowie mają swoje tajniki, dzięki którym zachęcają dzieci do współpracy. Joanna używa nakładki na aparat w postaci czerwonego kraba,  który przykuwa uwagę, dając większą szansę na to, że dziecko spojrzy w obiektyw. Czasem rodzice rozśmieszają dziecko za plecami fotografa, choć niektórzy wolą pracę w pojedynkę z dzieckiem (licząc na spojrzenie prosto w obiektyw).

JAK EKSPONOWAĆ ZDJĘCIA Z SESJI?

OK, można po prostu wywołać zdjęcie i zawiesić je w ramce. Ale można też puścić wodze fantazji, zwłaszcza, że fotografowie wychodzą nam naprzeciw. Jedną z fajniejszych form ekspozycji zdjęć (którą stosuje również Joasia Słyk), jest wydrukowanie zdjęcia na drewnianej desce. Zwykła fotografia przybiera w ten sposób nowego wymiaru i formy, bo możemy zdecydować się np. na kształt serca lub bombek (tu na Boże Narodzenie). Zdjęcia drukuje się też w formie medalionów, breloczka czy mini-medalionu doczepianego do bransoletki. Do tego indywidualnie, ręcznie robiony album i mamy super pomysły na prezenty dla najbliższych. Ciekawym prezentem są też sesje w prezencie. Prezent trafia do obdarowanego w postaci vouchera w eleganckim opakowaniu i z informacją o darczyńcy i wybranym pakiecie.

JAK ZROBIĆ IDEALNE UJĘCIE?

W przypadku starszych dzieci zrobienie idealnego ujęcia nie jest już takie proste. Mali modele i modelki mają zwykle dużo rozpraszaczy – od zabawek, po stroje, na oświetleniu czy samym aparacie skończywszy. Asia poleca spontaniczność, bo czasem chęć ustawienia dziecka w określone pozy przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jest zapewnić dziecku dużo swobody i postarać się po prostu dobrze bawić razem z nim.

Więcej inspiracji i pięknych ujęć dzieci znajdziesz na profilu FB Joasi

UWAGA – KONKURS!!!

Opisz krótko jaka jest twoja wymarzona sesja fotograficzna z twoim dzieckiem? Jaką scenerię sobie wymarzyłaś? Gdzie taka sesja powinna się odbyć? Jakie stylizacje chcesz zastosować? Najciekawsza, zdaniem Asi i moim, propozycja otrzyma prezent w postaci 10% zniżki na sesję fotograficzną u Asi. Masz czas do 26 maja. Odpowiedź prześlij na adres: andreasik.marta@gmail.com.

Powodzenia!