Mama subiektywnie

O śnie, rodzicielstwie bliskości i wychowaniu. Dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Make… parenting easier. Jak oswoić lęk separacyjny? [KONKURS]

Dopadł nas! „I jak tu teraz oswoić ten lęk separacyjny?” – myślę intensywnie, przypominając sobie z trudem cudowne remedia, które stosowałam dwa lata temu przy starszym dziecku. Bo to na pewno on – osławiony, pojawiający się znikąd, problematyczny. Staram się przypomnieć sobie czym tak naprawdę jest, skąd się bierze i jak długo trwa? Coś tam w głowie świta, a mianowicie…

rozpoznaj „wroga” – 5 oznak lęku separacyjnego

Skoro jest tak, jak mówią eksperci, że lęk separacyjny to naturalny etap w rozwoju dziecka a nie żadne zaburzenie, to z pewnością da się go jakoś zidentyfikować. To prawda! Każde dziecko będzie przechodzić ten etap kryzysu przywiązaniowego (jak się go też określa) nieco inaczej, ale tych kilka oznak pomaga w identyfikacji „wroga”:

 1. ZE SŁODZIAKA W POTWORA – radosne i niepłaczliwe dotąd dziecko, w wieku około 8-10 miesięcy może nagle stać się dziwnie płaczliwe, drażliwe. I jeśli do tego czasu opanowaliście jakoś temat snu, to nie chcę was martwić, ale teraz słodziak może wam znów dać popalić 🙁
 2. NIE SPUSZCZĘ CIĘ Z OKA! – trudno się dziwić maluchowi, że kiedy w pewnym momencie swojego życia skuma, że nie jest tożsamy ze swoją mamą, to chce być jak najbliżej niej. Znacie to: każda próba opuszczenia pokoju kończy się stanowczym „e e e!” albo od razu rykiem, w zależności o temperamentu młodzieńca. Tak oto zaczyna się nowy rozdział życia matki, która kolejne samotne wyjście do toalety zaliczy za jakieś 2 lata 😉
 3. ZA-NOSI SIĘ NA BLISKOŚĆ – to bardziej hardcorowa wersja powyższego. Tylko zdecydowanie bardziej obciążająca kręgosłup. Jeśli nad ranem czujesz się jakby przybyło ci ze sto lat bo zwlekasz się z łóżka dobre parę minut, to właśnie może być oznaka przenoszenia lękliwego malucha.
 4. KRAJ RAD – kiedy nagle dyskretnie lub całkiem otwarcie napływają do was „dobre rady” znajomych, rodziny czy postronnych osób, którzy dobrze wam życzą (czytaj: mają dość nieracjonalnego zachowania waszego dziecka), to może oznaczać, że „wasz” lęk separacyjny daje się innym we znaki. Co zrobić? Szczerze? Najlepiej się odciąć. Robić swoje, mimo, że inni będą radzić: „zostawiaj go jak najczęściej z innymi ludźmi”, „za bardzo go do siebie przywiązałaś”,  czy słynne: „to dlatego, że za długo karmisz piersią – rozdziadujesz dziecko!”
 5. UMĘCZON POD POLSKIM BOBASEM… nie oszukujmy się – opiekowanie się dzieckiem przechodzącym przez kryzys przywiązaniowy może (choć nie musi) oznaczać ogromne zmęczenie. Kiedy? Myślę, że szczególnie wtedy, gdy zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze – podmiot opieki (czytaj: bobas) jest wyjątkowo wymagający i słabo współpracujący, czyli po prostu ma taki a nie inny temperament. Po drugie – rodzice są naprawdę mocno skupieni na wspieraniu dziecka w tym czasie. Zauważyłam, że wychowując dziecko w duchu rodzicielstwa bliskości, bierzemy jako rodzice znacznie więcej na swoje bary. Bo jesteśmy cierpliwi i wrażliwi na potrzeby dziecka. A to oznacza czuwanie, wsłuchiwanie się, szukanie właściwego rozwiązania, słuchanie i przeczekiwanie trudnych momentów. A to potrafi naprawdę wykończyć.

JAK OSWOIĆ LĘK SEPARACYJNY? – MÓJ sprawdzony (subiektywny) sposób

Morał z powyższego mam taki, że warto? Ale co? No, wsłuchać się w dziecko i być w tym trudnym dla niego czasie prawdziwym wsparciem i opoką. Kiedy odkryłam filozofię rodzicielstwa bliskości (wkrótce więcej o tym napiszę), dowiedziałam się (a następnie przekonałam), że to najlepszy sposób by łagodnie przejść z dzieckiem przez ten trudny okres. Żadne drastyczne metody, typu: całkowite oddzielenie się od dziecka, zakończenie karmienia piersią, uciekanie od dziecka, itp. nie zdają egzaminu. Mogą wręcz pogorszyć sprawę. Paradoksalnie, warto w tym czasie dać maluchom jeszcze więcej miłości, bliskości, czułości i zrozumienia, niż dotychczas.

Chętnych do poznania w szczegółach założeń filozofii rodzicielstwa bliskości odsyłam do fantastycznej książki polskiej autorki, uznanej psycholog Agnieszki Stein „Dziecko z bliska”. Śledźcie mojego bloga, bo już wkrótce będziecie mieli okazję ją zdobyć.

Mogłabym rozwodzić się teraz nad milionem wspaniałych pomysłów na to, jak oswoić lęk separacyjny. Ale wiecie co? Każde dziecko jest inne, każde inaczej reaguje na rozstanie, więc ciężko znaleźć uniwersalny „plan działania”. To, co mogę i chcę wam polecić, to… CHUSTOWANIE. Wiem, wiem. Pewnie sporo rodziców nosiło swoje bobasy kiedy były noworodkami. O zaletach chustowania w tym okresie mówi się mnóstwo, więc obserwuję, że rodzice chętnie korzystają z tej metody (mam wrażenie, że mamy głównie dlatego, że daje im to wolne ręce do prac domowych 😉 )

Ja też chustowałam, nosiłam, tuliłam i całowałam w czółko. A potem przestałam na wiele miesięcy. Głównie ze względu na ruchliwość potomka. I właśnie wtedy, niecały miesiąc temu, odezwała się do mnie Sylwia z Tomatologia.pl i nie ukrywam, że okazała się moim wybawieniem. Przypomniała mi to, co dobrze wiedziałam ale o czym zapomniałam. Noszenie, bliskość ciała rodzica mają cudowne właściwości uspokajające! Sylwia trafiła akurat na szczególnie trudny dla nas czas, kiedy Amelia ząbkowała, była chora i przeżywała kryzys uświadomiwszy sobie, że oto nie jest częścią mamy (a ta, notabene, co chwile gdzieś znika).  

chustowanie 3
                            E tam, tulenie. Ja wolę skakać w chuście! Photo by: Monika Piechota

Podpierając się wiedzą ekspertów od rodzicielstwa bliskości, wychodzę z założenia, że nie można dziecku dać za dużo bliskości i ciepła. Więc, skoro moje dziecko właśnie tego teraz ode mnie potrzebuje, to właśnie to dostanie. Od tego czasu, wtulona we mnie Mela momentalnie wpada w dobry humor, uspokaja się, choć (nie wiem jak ona to robi) potrafi też nieźle pobrykać w chuście. 

Chustowanie
                                                                 Hop, siup i już bobas tuli się do mamy. Photo by: Monika Piechota

Sylwia to dziewczyna z ogromną pasją i kreatywnością, tworząca małe cuda dla dzieci z przyjaznych dla nich materiałów, o czym możecie się przekonać na jej stronie (KLIK). Zachęciła mnie do chustowania Małej w chuście  kółkowej. Bo, szczerze powiedziawszy, to nie tylko ruchliwość mojej pociechy, ale również fakt, że wiązanie 4-metrowej chusty było dosyć uciążliwe, skutecznie odrzucało mnie od  chustowania przez ostatnie miesiące.

Chusta z dynią z Tomatologia.pl, na którą się zdecydowałam, jest strzałem w dziesiątkę! Wiązanie kółkowej chusty jest banalne i szybkie (kilka zdjęć instruktażowych znajdziecie powyżej).  Jako estetka 🙂 doceniam też fajny design, pomysłowe wykończenie (materiał ścięty w szpic sprawia, że chustę szybko i „bezboleśnie” przewlekam przez kółka) i bardzo dobry materiał. Jeans jest dość sztywnym materiałem, ale można się przyzwyczaić do wiązania go – wystarczy trochę wprawy w operowaniu przy kółkach. Ale za to, jest wytrzymały i, mam nadzieję, długo nam posłuży.

chustowanie 2
Dziecko z bliska. #najlepiej Photo by: Monika Piechota

Konkurs „make parenting easier”

Jeszcze słowo o Sylwii i jej biznesie. To naprawdę superbabka, matka, kobieta pracująca, nie obawiająca się wyzwań. Uwielbiam wspierać i promować takie kobiety. Dlatego wspólnie wymyśliłyśmy dla was konkurs, w który możecie zgarnąć kilka cudnych projektów Tomatologia.pl. To nie jakaś tam tania reklama. Po prostu – uważam, że my, kobiety, powinnyśmy się wspierać i pokazywać innym to, co dobre i nam się podoba. A my z Sylwią jesteśmy przekonane, że polubicie jej nietuzinkowe wzory, na przykład obłędne poduszki „buraczki” czy matę „bakłażan”. Wierzymy też, że pozwolą wam one spędzać miluśne chwile z bobasami w duchu rodzicielstwa bliskości.

IMG_5666
Chusta z dynią. Smakowitości! Photo by: Monika Piechota

Oto zadanie dla was:

Napiszcie w paru zdaniach jak oswajacie lęk separacyjny waszych dzieci. 3 najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy. Do zgarnięcia: 2 x poduszka, 1 x mata „bakłażan”.

Na odpowiedzi czekam do 1 marca pod adresem: andreasik.marta@gmail.com

 Powodzenia i tulcie się ile wlezie!

M.

REGULAMIN KONKURSU „Make parenting easier”

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Niniejszy Regulamin określa warunki, na jakich odbywa się konkurs „Make parenting easier” zwany dalej „Konkursem”. Przedmiotem Konkursu jest opisanie w kilku zdaniach (max. 15) w jaki sposób Uczestnik Konkursu oswaja lęk separacyjny swoich dzieci. W konkursie przewidziano 3 nagrody w postaci: 2 sztuki dowolnej poduszki marki Tomatologia i 1 maty Tomatologia, model: bakłażan.

§ 2

 1. Organizatorem Konkursu jest Marta Andreasik, autorka bloga mamasubiektywnie.pl z siedzibą w Warszawie (Organizator Konkursu).

 2. Fundatorem nagród głównych w Konkursie jest Sylwia Małecka, właściciel sklepu Tomatologia.pl (Fundator Nagród).

§ 3

Konkurs jest organizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na stronie mamasubiektywnie.pl dla osób, które prześlą zgłoszenie konkursowe na adres andreasik.marta@gmail.com w terminie do 01.03.2017 r .

§ 4

Konkurs trwa od 14.02.2017 do 4.03.2017 r.

II. UCZESTNICY KONKURSU

§ 5

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być osoby pełnoletnie, które w dniach od 14.02.2017 do 01.03.2017 przygotują pracę będącą przedmiotem konkursu i zgodną z określonymi przez Organizatora wytycznymi oraz prześlą poprawne zgłoszenie konkursowe na adres andreasik.marta@gmail.com

 2. Zgłoszenie musi zawierać:

  1. pracę konkursową (lub odnośnik do ogólnodostępnej strony na której została ona umieszczona)

  2. adres e-mail uczestnika

  3. imię i nazwisko uczestnika

  4. oświadczenie, iż autor posiada wszelkie prawa autorskie i prawa pokrewne do przygotowanej pracy konkursowej

  5. potwierdzenie zgody ewentualnych osób trzecich, występujących w pracy, na wykorzystanie informacji umożliwiających ich identyfikację lub ich wizerunku.

 3. Adres e-mail Uczestnika Konkursu będzie znany wyłącznie Organizatorowi Konkursu i nie będzie udostępniany osobom trzecim.

§ 6

Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy ani osoby pozostające w stosunku zlecenia lub w innym stosunku prawnym, do którego stosuje się przepisy o zleceniu z Organizatorem Konkursu oraz członkowie rodzin wskazanych osób.

§ 7

Administratorem danych osobowych uczestników Konkursu jest Organizator. Dane osobowe przekazane Organizatorowi przez wyłonionych laureatów Konkursu będą przetwarzane w celu realizacji Konkursu.

III. ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU

§ 8

 1. Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu i przyznaniem nagród czuwają Moderatorzy powołani przez Organizatora.

 2. Zadaniem osób uczestniczących w konkursie jest opisanie w kilku zdaniach (max 15) sposobu w jaki Uczestnik Konkursu oswaja lęk separacyjny swoich dzieci .

 3. Wyboru zwycięzców Konkursu dokonują samodzielnie i jednogłośnie Moderatorzy powołani przez Organizatora.

 4. Ostateczne wyniki konkursu zostaną opublikowane w serwisie Facebook w dniu 04.03.2017 .

§ 9

 1. Aby przystąpić do Konkursu należy:

  1. zapoznać się z niniejszym Regulaminem Konkursu

  2. przygotować pracę zgodną z tematem konkursu oraz zawartymi w regulaminie wytycznymi (patrz § 1 i § 5 niniejszego regulaminu)

  3. przesłać poprawne zgłoszenie konkursowe na adres andreasik.marta@gmail.com

 2. Konkurs jest moderowany. Każda zgłoszona do Konkursu praca, przed przystąpieniem do rywalizacji, musi zostać zaakceptowana przez moderatorów. Zgłoszenie pracy nie jest jednoznaczne z przyjęciem go do Konkursu.

 3. Warunkiem udziału w Konkursie jest przygotowanie pracy konkursowej i przesłanie zgłoszenia konkursowego w terminie od 14.02.2017 do 01.03.2017 do godz. 23:59:00 i jego akceptacja przez moderatorów.

 4. Każdy z uczestników Konkursu może zgłosić tylko jedną pracę.

 5. Prawidłowe zgłoszenie konkursowe musi być podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem zgłaszającego oraz spełniać wszystkie warunki określone w § 5 pkt. 2 niniejszego regulaminu. Zgłoszenia nie spełniające tego wymogu formalnego będą odrzucane.

 6. Przesyłając swoje zgłoszenie Uczestnik oświadcza i potwierdza, że przedstawiona praca jest jego własnością i została wykonana przez niego samego, oraz że przysługują prawa autorskie i prawa pokrewne do przedstawionej pracy, w tym prawo do wysyłania go na Konkurs.

 7. Rozstrzygnięcie Konkursu (opublikowanie wyników) nastąpi 04.03.2017 . Wyniki Konkursu, wraz z informacją o sposobie odebrania nagród zostaną opublikowane w serwisie Facebook (profil Mama Subiektywnie).

 8. Imiona i nazwiska laureatów (zgodnie z danymi udostępnionymi przez uczestników) zostaną opublikowane w serwisie Facebook.

IV. NAGRODY

§ 10

 1. W konkursie przewidziano 3 nagrody w postaci: 1 sztuka maty model bakłażan i 2 sztuki dowolnej poduszki marki Tomatologia.

 2. Fundatorem nagród jest: Sylwia Małecka, właściciel sklepu Tomatologia.pl .

V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 11

 1. Zgłoszenie uczestnictwa w Konkursie oznacza wyrażenie przez Uczestnika Konkursu zgody na zamieszczenie ich wizerunku, przesłanych prac oraz niektórych danych wymienionych w § 9 (w szczególności imienia i nazwiska) we wszystkich materiałach, niezależnie od formy ich wyrażenia, mających za przedmiot propagowanie Konkursu oraz relacje z jego przebiegu. Autorzy zgłoszeń z chwilą przesłania prac Organizatorowi upoważniają go do korzystania z nich w zakresie i celu opisanym powyżej. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie oznacza również zgodę na przetwarzanie danych przez Organizatora dla celów realizacji niniejszego konkursu.

 2. Uczestnik oświadcza, że przysługują mu wszelkie prawa autorskie i prawa pokrewne do zgłoszonej pracy konkursowej i nie jest ona obciążona prawami osób trzecich oraz jest uprawniony do rozporządzania nimi w zakresie i celu opisanym w § 11 pkt. 1.

 3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany zasad Konkursu nawet w trakcie jego trwania. Informacja o istotnych zmianach będzie umieszczona w serwisie Facebook oraz blogu Organizatora. Zmiany wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia na stronach internetowych.

 4. Organizator samodzielnie lub na wniosek innych użytkowników ma prawo usunąć zgłoszenie z Konkursu z powodu nieprzestrzegania zasad Regulaminu (w tym w szczególności, gdy zaistnieje podejrzenie, że naruszono prawa autorskie i prawa pokrewne osób lub podmiotów trzecich). Organizator ma również prawo odmówienia przyjęcia pracy do Konkursu, jeśli uzna, że w sposób ewidentny nie jest on związany z tematem Konkursu.

 5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne powstałe w trakcie przesyłania materiałów konkursowych.

 6. Koszty przesyłki nagród przyznanych w Konkursie ponosi Organizator lub Fundator.

 7. W przypadku naruszenia Regulaminu Konkursu, osoby odpowiedzialne powołane przez Organizatora mogą wykluczyć Uczestnika na każdym etapie Konkursu.

 8. W kwestiach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego.

 9. Zasady Konkursu dostępne są w serwisie Facebook.

 10. Zgłoszenie pracy konkursowej jest równoznaczne z akceptacją wszystkich warunków zapisanych w niniejszym Regulaminie Konkursu.