Mama subiektywnie

O śnie, rodzicielstwie bliskości i wychowaniu. Dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

MLEKO MAMY MA MOC I CZYNI CUDA! Przekonaj się czy znasz wszystkie zalety karmienia piersią?

Może już zakończyłaś przygodę z karmieniem piersią, albo wszystko dopiero przez tobą i twoim maluchem? A może jesteś ojcem, lub inną bliską mamie karmiącej osobą? Bez względu na to, na pewno obiło ci się o uszy, że mleko mamy ma mnóstwo korzyści. Dziś pragnę wykrzyczeć: mleko mamy ma niezwykłą moc! Czyni prawdziwe cuda! Przekonaj się, czy znasz je wszystkie?

Kilka dni temu, w przerwie audycji, mój rozmówca, redaktor prowadzący „Strefę Rodzica” w Polskim Radiu (posłuchasz jej tutaj – w drugiej części poruszamy temat snu i rodzicielstwa bliskości) wspominał, jak to w młodości niemal został „wyklęty” przez swoją rodzinę za propagowanie karmienia piersią. W owym czasie było ono uważane za niehigieniczne a nawet zagrażające zdrowiu dziecka (sic!). Jak to dobrze, że żyjemy w zupełnie innych czasach!

Dziś, dzięki wysiłkom wielu instytucji, fundacji, blogerów, wiedza rodziców zaczynających karmienie piersią jest o niebo większa. By kontynuować ten trend i by miliony mam na całym świecie coraz chętniej i dłużej karmiły piersią swoje dzieci, potrzebne są także kampanie społeczne, jak ta, którą wam z dumą prezentuję. Z dumą – bo mam przywilej być jej częścią.

MLEKO MAMY MA MOC, mówię razem z Ministerstwem Zdrowia i znanymi blogerkami (m.in. Agatą z hafija.pl, Magdą ze szczesliva.pl czy Danką z mataja.pl). Razem propagujemy karmienie piersią i zachęcamy was do zdobywania wiedzy na jego temat. Dlaczego? Bo warto wiedzieć więcej!

Mleko Mamy Ma Moc! (źródło: materiały kampanii)

Mały test na początek dla ….mnie samej 😉  Kiedy poprosisz bym wymieniła jednym tchem wszystkie zalety karmienia piersią, to się gubię…. Nie, nie dlatego, że ciężko je znaleźć. Wręcz przeciwnie! Nie sposób chyba zapamiętać wszystkich wspaniałości, jakie niesie ze sobą mleko mamy.

Powiedzcie sami, który inny płyn, czyni takie cuda?:

 • Jest idealnym, indywidualnie przygotowanym pożywieniem dla maluszka od pierwszych chwil jego życia
 • Wszystkie jego składniki odżywcze są najwyższej jakości
 • Zawiera łatwo przyswajalne i lekkostrawne białko
 • Zawiera immunoglobuliny, które budują odporność od pierwszych chwil życia oraz m.in. enzymy, które wpływają na prawidłowe trawienie
 • Nie brak w nim hormonów regulujących pracę całego organizmu
 • Jest bogaty w wartościowe tłuszcze, uczestniczące w procesie budowania układu nerwowego, a także wpływające na ostrość wzroku oraz rozwój zdolności poznawczych dziecka
 • Ma mnóstwo witamin, węglowodanów i związków mineralnych.

Dużo? To dopiero początek!

Mleko mamy najlepsze od pierwszych chwil życia aż do….kiedy chcecie 🙂  (źródło: moje archiwum)

Mleko mamy ma moc, bo to najlepsza inwestycja w obecne i PRZYSZŁE zdrowie zarówno dziecka, jak i mamy:

 • Zmniejsza u dziecka ryzyko wystąpienia w przyszłości alergii, cukrzycy i otyłości
 • Obniża też ryzyko występowania u niego infekcji układu oddechowego i pokarmowego
 • Wspomaga rozwój mowy dziecka
 • Po 6 miesiącach karmienia, dodaje dziecku 3 ekstra punkty IQ
 • Mamie karmienie piersią zapewnia krótszy okres krwawienia po porodzie oraz szybsze obkurczanie się mięśnia macicy
 • Karmiące mamy szybciej wracają do figury sprzed ciąży
 • W dalekiej przyszłości karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika, raka piersi, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia czy osteoporozę!

Nie wiem jak wam, ale mnie w trakcie karmienia piersią, brakowało porządnego poradnika o karmieniu piersią w przystępnej, skondensowanej formie. Czasem zwyczajnie zapomina się to, co gdzieś tam kiedyś przeczytaliśmy na blogu czy usłyszeliśmy na zajęciach szkoły rodzenia. Ta dam! J Oto on – specjalnie dla was, bezpłatnie i bezstresowo. A w nim, m.in. o tym: jaki jest sekret udanej laktacji, jak rozpoznać, że maluch jest głodny, rady z „pogotowia laktacyjnego”:

A jeśli wciąż szukacie zaufanego lekarza-eksperta, który wesprze was i po ludzku odpowie na wątpliwości i pytania, to koniecznie zajrzyjcie do naszego magazynu „Mleczna Droga”. Zebraliśmy porady najlepszych ekspertów (m.in. pediatrów, położnych, dietetyka) oraz kilka naszych blogersko-maminych, subiektywnych rad. Niech wam służą!

Co ode mnie dla was? Na stronie 50 znajdziecie tekst „Kiedy mały ssak nie chce spać” o tym, jak się wysypiać karmiąc piersią, a na stronie 66 materiał „Tata od zadań specjalnych” czyli jak tata może wspierać karmiącą mamę.

Bierzcie i korzystajcie, moi drodzy. Mam nadzieję, że wesprzemy was w tym gąszczu informacji na temat karmienia piersią.

Jeśli choć trochę odciążymy was, uspokoimy i zachęcimy do tego fantastycznego aktu przekazywania pokarmu i miłości waszym dzieciom, to sam miód …i mleko będzie się lało na nasze serca.

Całusy!

Marta

Mleko mamy to miłość w czystej postaci     (źródło: moje archiwum)

MLEKO MAMY MA MOC to kampania realizowana na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.