Mama subiektywnie

O śnie, rodzicielstwie bliskości i wychowaniu. Dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Jak zminimalizować ryzyko SIDS? Najnowsze wytyczne American Academy of Pediatrics

Jak zminimalizować ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowlęcia? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne American Academy of Pediatrics (AAP) w tej sprawie [pełny tekst tutaj]. Naukowcy nie do końca rozumieją ten zespół i to, co go powoduje. To pewnie dlatego SIDS spędza sen z powiek rodzicom na całym świecie. I nic dziwnego. Skoro w samych tylko Stanach SIDS i inne zaburzenia związane ze snem zabierają rocznie ponad 3500 rodzicom ich dzieci, to sprawa jest poważna. A jeśli dodamy do tego wspomnianą niewiedzę naukowców, to nietrudno wyobrazić sobie stres, niepokój i morze obaw rodziców.

Zatem wracam do tego jednego z najczęściej „maglowanych” przez rodziców tematów. Poruszałam go niedawno w moim ebooku „Podróż za nie-jeden uśmiech„. (tutaj)

A po co w ogóle tworzyć nowe zalecenia w sprawie zmniejszania ryzyka SIDS? Otóż poprzednie pochodzą z 2011 roku i nie przystawały już do aktualnej wiedzy naukowców. Specjalnie dla was, przygotowałam podsumowanie tych najważniejszych punktów (patrzcie – infografika poniżej). Koniecznie się zapoznajcie i podajcie dalej:

 SIDS_nowe wytyczne_OK

Pobierz infografikę:

Kilka punktów wzbudziło moje szczególne zainteresowanie. Oto one:

karmienie w nocy jest ok!

Pewnie nie raz przydarzyło się wam to, co mnie – młodej matce. Nocne karmienia kilkutygodniowego malucha, po wielu nieprzespanych nocach, kończyły się nierzadko wspólnym zasypianiem w naszym łóżku. Kiedy budziłam się nad ranem z bobasem wciąż przy gołej piersi, miałam ochotę walić głową w ścianę, że znów zasnęłam mimo, że obiecywałam sobie milion razy, że najpierw odłożę Go do łóżeczka. Strach, że o mało nie zabiłam swojego dziecka i poczucie, że jestem najgorszą matką na świecie – to towarzyszyło mi w takich sytuacjach.

Cóż, ponieważ znają to rodzice na całym świecie, Amerykańska Akademia Pediatryczna odniosła się do tych obaw i stwierdziła, że karmienie nocne jest OK. Jeśli przypuszczamy, że możemy zasnąć przed odłożeniem dziecka, to należy zadbać o usunięcie wszystkich miękkich przedmiotów z łóżka – kocyki, poduszki. A jak tylko się przebudzimy – malucha odkładamy z powrotem do łóżeczka czy kołyski. Przy okazji – Akademia wydłużyła okres, w którym takie zalecenia obowiązują z 4 miesięcy życia dziecka do 1 roku.

Monitory KRAŻĘNIA wcale nie chronią przed sids

To jedno z ciekawszych stwierdzeń nowych wytycznych AAP w sprawie minimalizowania ryzyka SIDS. Korzystne działanie takich monitorów NIE ZOSTAŁO potwierdzone. Co więcej, Akademia zaleca NIE UŻYWANIE innych produktów dostępnych na rynku, jak ograniczniki do łóżka rodziców. Naukowcy będą pracować także, wspólnie z amerykańską FDA (Food and Drug Administration) by uniemożliwić producentom umieszczanie na produktach tego typu informacji, że chronią przed SIDS.

Ciasne owijanie dziecka nie zmniejsza ryzyka SIDS

Dotychczas sądzono, że ciasne owijanie dziecka cienkim kocem zmniejsza ryzyko SIDS, jednak naukowcy informują, że owijanie nie powinno być zbyt ciasne (z uwagi na możliwość wystąpienia dysplazji bioder). Dziecko powinno być zawsze kładzione w pozycji na wznak, a z owijania należy zrezygnować tak szybko jak to możliwe w sytuacji, kiedy dziecko wykazuje chęć przekręcania się na brzuch.

Szczepienie może chronić przed SIDS

Co prawda, nie wykazano bezpośredniej zależności między szczepieniem dziecka a wystąpieniem SIDS, to jednak pewne dowody sugerują, że szczepienie może zmniejszać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Kolejny argument „za” szczepieniami!

Zachęcam was do zapoznania się z całym dokumentem wytycznych APP w sprawie minimalizowania ryzyka SIDS. Tekst może i jest długi i po angielsku, ale przyswojenie sobie kilku podstawowych zasad uważam za niezbędne. Wszak chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech. I nasz oraz ich spokojny sen.

Dobrej nocki!

 

Źródła:

  1. Medscape.com
  2. APP publications 
  • W tekście i grafice znajduje się błąd – w wytycznych AAP nie ma mowy o monitorach oddechu, a o monitorach krążenia.

    • Magda, racja! Sprawdziłam i faktycznie jest błąd. Poprawię go niezwłocznie.